Dozvuky 10: Můj školní rok v myšlenkové mapě

Zadání aktivity

  1. Vytvořte myšlenkovou mapu pro svůj školní rok.
  2. Publikujte svůj školní rok v myšlenkové mapě dle návodu níže.

Jak a v čem vytvořit myšlenkovou mapu aneb 6 různých přístupů

Tužka a papír

Moje vůbec nejoblíbenější „platforma“. S tužkou se mi nejlíp přemýšlí. Neodvádí mou pozornost tak, jak to dokážou cloudové služby či mobilní aplikace. Stejně jako píšu své texty v markdownu, abych se nemusel zabývat formátováním, používám tužku a papír u myšlenkové mapy. Jsou takovým mým myšlenkovo-mapovacím markdownem.

Stylus a tablet

Výhoda tohoto přístupu je asi zřejmá. Myšlenkovou mapu už nemusíte skenovat jako v prvním případě, ale můžete ji rovnou ukládat ve vámi zvoleném formátu a okamžitě sdílet.

Bubbl.us, Coggle a další platformy na myšlenkové mapování

Jsou jich mraky a zaměřují se výhradně na tvorbu myšlenkovým map. Obvykle jsou velmi jednoduché, a v tom je jejich výhoda a krása. Příkladem je Coggle, který často představuji žákům. V online aplikaci Bubbl.us se dokonce ani nemusíte registrovat.

Mindly aneb myšlenkové mapování připomínající vesmír

Pomůže vám zorganizovat váš vnitřní vesmír. Tak začíná popis aplikace Mindly. A přesně tak to v ní i vypadá. Myšlenky si strukturujete v soustředných kružnicích připomínajících oběžné dráhy, na kterých umisťujete další kružnice – podmyšlenky tvořící bránu do vaší další myšlenkové (vesmírné) dimenze. Rozhodně vyzkoušejte na mobilní platformě.

Lucidchart, Mindomo, Draw.io aneb myšlenkové mapování v komplexních diagramových nástrojích

A pak tu jsou komplexní nástroje, ve kterých můžete vytvořit takřka jakýkoliv diagram (LucidchartDraw.io) nebo ty nejpoužívanější diagramy, vedle myšlenkových map např. pojmové mapy či stromové organigramy (Mindomo).

Canva aneb myšlenkové mapování v grafickém editoru

Možná by vás to nenapadlo, stejně jako mě, ale myšlenkové mapy lze tvořit pomocí grafických platforem jako je např. Canva. Výhodou je možnost odpoutat se od standardního rozvržení myšlenkové mapy, jak ji známe ze samotné definice (tj. podmyšlenky jsou umístěny na větvích vycházejících z hlavní myšlenky a připomínajících nervová vlákna v mozku), a jiným, netradičním, rozložením myšlenek vytvořit její atraktivní vzhled.

Šablony pro tvorbu myšlenkových map v aplikaci Canva

Ukázka myšlenkové mapy v aplikaci Canva dle šablony výše

5 možných pohledů na školní rok pomocí myšlenkové mapy

Tyto různé pohledy mě napadly, když jsem přemýšlel, jak svou myšlenkovou mapu sestrojím. Určitě vás napadnou i další.

  1. Podle měsíců, týdnů, čtvrtletí apod. (rozdělení časové)
  2. Podle projektů a úkolů (rozdělení činnostní)
  3. Podle žáků své třídy (rozdělení personální)
  4. Podle předmětů (rozdělení dle výuky)
  5. Vše v 1 (školní i mimoškolní aktivity)

Jak publikovat

  1. Pokud nemáte účet, začněte zde.
  2. Vytvořte nový příspěvek s názvem „Můj školní rok v myšlenkové mapě“, připojte svou myšlenkovou mapu ve formátu jpg nebo png, případně pomocí odkazu na danou službu, zvolte rubriku „Dozvuky 10: Můj školní rok v myšlenkové mapě“ a odešlete příspěvek ke schválení. Po schválení se objeví mezi ostatními na stránce s příspěvky. Detailní postup, jak publikovat, najdete zde.