BoBrovi inspirátoři

Můj příspěvek k inspirátorům bude trochu atypický, jak už to tak u mě bývá zvykem. Jarda Mašek mi svým nápadem připomněl, že jsem se podobnou problematikou v minulosti již zabýval vícekrát. Je skvělé, můžeme-li dnes sdílet pokrokové myšlenky a nápady zcela bez zábran v podobě hranic – tedy alespoň v rámci demokratické části světa. Měli bychom si toho vážit a uvědomovat si, že to tak nemusí být napořád!

A tak jsem si připomněl, kde všude jsem již své inspirátory s vděkem přehledově jmenoval. Oprášil jsem je a doplnil až do současnosti. Tak vznikl dlouhý přehled, který se v podobě článku nachází na Spomocníkovi – Mí profesionální inspirátoři. Snad vám k něčemu bude? Je zřejmé, že se po úplně stejné cestě, jako já, vydat nemůžete. Jistě byste tomu nechtěli věnovat 40 let usilovné práce a svět je dnes navíc docela jiný.

Mám teď pocit, že jsem vlastně Jardovo původní zadání vůbec nesplnil. Měli to být jednotliví inspirátoři, kteří vás oslovují svými výsledky, které veřejně sdílejí. Abych to alespoň částečně napravil, odkážu vám alespoň jeden zajímavý domácí zdroj, o němž jsem donedávna nevěděl a který stojí za to sledovat. Zde je:

IT Fitness – http://itfitness.cz/

DZS tu doménu zřídil původně pro celý článek

Největší inspirátoři

V mém životě mě inspiruje řada lidí z různých oborů a oblastí. Tím, že jsem začal zase hodně číst, mě v roce 2019 hodně inspirovali především autoři knih, nejvíce od vydavatelství Jan Melvil Publishing: Austin Kleon,  Brian Christian a Tom Griffiths, Hans Rosling, Tim O’Reilly, Cal Newport, Miky Rohde, William Stixrud & Ned Johnson.

Pak jsou to učitelské komunity jako Učte s námi 2.0 a Učíme informatiku.

A kdybych měl jmenovat konkrétní lidi a zůstat jen u školství, tak z toho velkého množství zvolím aktuálně tyto: Dan Lessner, Linda Liukas a Ondřej Neumajer.

A to jsem se hodně omezil.

Martin Lána

Největší inspirátoři

Pro mě jsou to Martin Vraný a Ondřej Havlíček z Univerzity Karlovy. Věnují se kritickému myšlení. Jejich přednášky o tom, jak kritické myšlení rozvíjet napříč předměty jsou velmi inspirující. Kritické myšlení rozvíjí pomocí rozboru argumentace a argumentačních map. Upozorňují na argumentační fauly a podporují práci s daty, informacemi atd. Jejich online či offline přednášku by si měl poslechnout každý učitel a měl vy vyzkoušet něco z jejich nápadů ve svých hodinách.

Radka Nedbalová

Moji inspirátoři

V poslední době se kolem mě vyskytuje tolik lidí, že vybrat jen několik je těžké. Tak aspoň některé…

Jitka Rambousková – kdo jiný mě jako první měl napadnout?

Pavlína Hublová – první člověk, který mě učil, jak sdílet své zkušenosti a spojovat učitele.
Pavlína Loňková – neustále mě zaráží jinými pohledy na výuku do té míry, že se stydím, jak omezený pohled mám já. A ukazuje, že tvořivost nezná hranic.
Pavel Hodál – dokáže nadchnout pro technologie, CLIL a Indii.
Karel Malík – zeměpis v jeho podání musí být zážitek.
Eva Fanfulová – ukazuje, že programovat jde už od školky. Oceňuji její laskavý pohled na děti i nás, učící se dospělé.
Jovanka Rybová – ředitelka, neúnavná v inovacích své školy.
Bořivoj Brdička – je vždy o dva kroky před námi.

Vlastně mi běží hlavou spousta dalších jmen, u kterých si vždycky, když na ně narazím, řeknu: “Pozor, tohle bude důležité.” U některých si zkuste najít informace sami: Eva Zelendová, Hana Lišková, Štěpánka Baierlová, Lenka Urbanová, Petr Naske, Petra Mazancová, Jana Šindlerová, Lucie Rohlíková…

Lidka Kovaříková

Největší inspirátoři

Ahoj, mojí největší inspirací jsou

Krásný nový rok!

Petr Naske

Největší inspirátoři

Pro mě jsou to lidé, které potkávám denně na svých cestách, při vzdělávacím procesu jsou to často moji žáci, moje vlastní děti, moje žena, když povytáhne obočí, protože něco není tak, jak by mělo být.

Některá konkrétní jména?

  • Petra Boháčková – spolulektorka, hodně jsem se toho od ní naučil, hlavně je to Člověk.
  • Hana Vellánová – moje ředitelská a pedagogická guru, stále mladá osvěžující bytost.
  • Karel Derfl – můj současný šéf a pedagogický lídr, jeho filozofie věcně mladého skauta.
  • TOŠka – neformální network škol – osobnost jedna vedle druhé
  • Michal Kaderka – otevírá mi svět směrem k médiím, k politice.
  • Učitelská platforma – skupina lidí, kteří chtějí proměnit ten školní svět, přiblížit ho světu za dveřmi školních budov.

A mnoho dalších. Potkal jsem jich v roce 2019 hodně. Mnoho. Ať jich potkáváte také hodně i vy a inspirujete se tak, jako já. Díky.

Slávek Hora