Úvod

Po vydařeném prvním ročníku iPrázdnin s učiteli jsem se rozhodl uspořádat iPrázdniny i letos. Úspěšné projekty se ale nemají jen opakovat, měly by být lepší než ty předchozí.

Co zůstane u dvojky stejné, je počet týdnů, aktivit a výstupů. Těch bude znovu 10 a budou kopírovat měsíce školního roku. Změnily se tři věci: všechny aktivity budou zveřejněny před začátkem akce a vy tak získáte nejen víc času nad svou tvorbou přemýšlet, ale budete mít také víc času na její realizaci. Tou druhou je tematické zaměření aktivit. Aktivity budou v druhém ročníku samozřejmě jiné. Snažím se je vymyslet tak, aby pro vás byly trošku větší výzvou než loni. Třetí změnou je větší volnost. Přestože jsem se setkal s názorem, že čím striktnější je omezení formy výstupu, tím více učitelů takový úkol osloví a zapojí se do něj, jsem přesvědčen o pravém opaku. Věřím, že když lidé dostanou více volnosti ve formě výstupu (a nakonec i v samotném zadání), najdou si tu formu a téma, ve kterých se cítí nejlépe, a také budou mít větší chuť tvořit. Proto najdete v letošních ročníku více prostoru ve výběru formy i obsahu.

Vlastně ještě jedna věc zůstane v iPrázdninách 2 zachována. Ta, po které iPrázdniny získaly svůj název. Ano, i tentokrát půjde o iPad. Ten letos získá nejinspirativnější učitel či učitelka (loni to byla ta nejaktivnější) pro vybraného žáka či žákyni ze své školy. iPad jsem do prvních iPrázdnin věnoval společně s Bořivojem Brdičkou. Do tohoto ročníku jej budete moci věnovat i vy, pomocí crowdfundingové kampaně, která běží od začátku června na Startovači. Věřím, že společně vybereme požadovanou částku a že iPrázdninami uděláme opět někomu radost.

Jarda Mašek
autor a organizátor akce

Kam dál