Gramofon XXVI – Stars Team Company

Jedná se o ručně vyrobený gramofon z překližky hvězdicového tvaru, který je natřený černým mořidlem a nalakovaný černým matným akrylovým sprejem. Černý tubus posetý zlatými hvězdami a lehkými zlatými cákanci je připevněný na černém hliníkovém ramínku. Na horní desce gramofonu je umístěný talíř se žlutobílým filcem. Uvnitř korpusu se nachází motorek, na který je připojený řemínek otáčející řemenicí, která roztáčí talíř společně s deskou, prostřednictvím které přehráváme zvuk. Tento gramofon dokáže přehrávat vinylové desky pomocí umístěné jehly v dolní části tubusu, která je rozkmitána díky drážkám na desce. Po rozkmitání přenáší zvuk do celého tubusu. Ten po přijmutí zvuku z jehly, díky jeho tvaru, zvuk zesílí a my jsme schopni ho slyšet.

 

Gramofon XXV

Gramofon tvoří:

– hlavní těleso: plastová krabička vyrobena formou 3D tisku
– rameno s jehlou a rezonátorem: jehla – ocelová šicí jehla,
– rezonátor: tvar kužele, vyroben z papíru
– elektromotor: odstraněn z RC letadýlka, střídavý elektromotor, značka XRAY od Pelikána
– baterie: 11,1 V – ovladač rychlostí elektromotoru: snižuje napětí baterie na 5V – napájí arduino, díky tomu je možné ovládat rychlost elektromotoru – arduino – potenciometr.
Hlavní těleso je vyrobeno z plastu na tiskárně formou 3D tisku. Na základně je umístěn kotouč, na který se pokládá gramofonová deska. Na dně hlavního tělesa (plastové krabičky), pod základnou je elektromotor s externím ovladačem rychlosti, ke kterému je navíc připojeno arduino s potenciometrem. Odtud je přes převody napojena hřídel pro uchycení gramofonové desky na kotouč – horní části základny. Rameno s jehlou a rezonátorem je připevněno na boční stranu hlavního tělesa. Jak funguje gramofon: Při otočení potenciometru se reguluje rychlost otáčení hřídele s gramofonovou deskou. Jehla se přiloží na gram. desku, jehla čte záznam a přenáší vibrace do rezonátoru. Rezonátor se rozkmitá a tím vytvoří zvuk.

 

Gramofon XXIII – Makers Polička

Kostra gramofonu je tvořena dvěma deskami z překližky. Desky u sebe drží čtyři masivní šrouby. Do překližky jsou pomocí laseru vyříznuté díry, ve kterých jsou umístěné tři hřídele. Na hřídelích jsou epoxidovým lepidlem přilepeny tři ozubená kola vytištěné na 3D tiskárně a jedno kolo na kterém je navinut provázek. Provázek je veden mimo gramofon, kde je k němu připevněno závaží. Tím, jak závaží klesá, odvinuje se provázek (bohužel jsme zjistili, že se rychlost odvinování provázku zvětšuje, takže jsme nakonec byli nuceni za provázek tahat) a roztáčí hřídel s hnacím ozubeným kolem, které roztáčí druhé ozubené kolo, na kterém je umístěn kotouč s gramofonovou deskou. Když je provázek odvinutý, odjistíme a přesuneme prostřední hřídel s ozubeným kolem ke třetí hřídeli s klikou. Pomocí kliky pak můžeme snadno provázek navinout zpět. Rychlost odvíjení provázku lze regulovat pomocí brzdy umístěné vedle kotouče pro deskou. Brzda tlačí na kotouč, na kterém je deska, a tím zpomaluje otáčení desky. Ke kostře je také připevněna přenoska s celým zvukový aparátem, který se skládá z jehly, která přenáší vibrace na “blánu” ke které je připevněna PET láhev. PET láhev tvoří kornout, který finálně zvuk zesiluje. Bohužel jsme zvukový aparát nedokázali dotáhnout do konce, takže moc nefunguje.

  

 

Gramofon XXII

Základem je vlastnoručně postavená krabice, ve které je na dno přilepený kus kartónu. Na kartónu je přilepený motorek, kterému dodává energii zdroj. Motorek roztáčí velké kolo, na které je zespoda přilepen šroub, který se točí v základně přilepené na dně desky. Na kolo je ze shora přilepená kartónová trubka, na kterou je nasazená další kartónová trubka přes perodrážku (ta zajišťuje, aby se vše točilo tak, jak má). Na horní trubku je přilepeno kolo, na které se pokládá gramofonová deska. Zespoda víka je přilepeno magnetické ložisko z DVD přehrávače, na kterém se může točit hlásná trouba.

 

Gramofon XXI – tým Jarda

Náš gramofon se otáčí pomocí DC motorku neboli elektromotoru, který je pomocí gumičky napojený na otočná kolečka a ty otáčejí hlavní desku na které pak leží deska gramofonová. Rychlost motorku je regulovaná regulátorem rychlosti pro DC motorky. Můžeme pak regulovat rychlost, protože každá deska potřebuje jinou rychlost, aby zněla tak jak má. Dále je zde ručička, která je také na otočném kolečku, tak aby se mohla posouvat po vroubkách desky ke středu a mohla se tak přehrát celá písnička. Využívali jsme DC elektromotorek 6 V, součástky ze stavebnice Merkur jako otočná kolečka, tyčku a kvádry jako základnu, obdélníky ze dřeva na uchycení součástek ke krabici, hliníkovou tyčku, regulátor rychlosti, 4 AA baterie, které jsou umístěny v plastovém boxu, aby byl zdroj 6V. Všechny součástky jsou párovány na sebe, aby byly na 6 V. Dále také karton, jehlu, tavící pistoli, dřevo, šrouby, papíry a co se týče vizuální stránky tak barvy. Postup: Nejdříve jsme si našli informace a princip, jak funguje gramofon a jak asi budeme postupovat. Potom jsme sehnali součástky objednané přes internetový e-shop. Udělali jsme box z kartonu tak, aby byl dostatečně velký pro gramofonovou desku (rozměry 40×40 cm a 40×7 cm). Dále jsme spájeli regulátor, DC motorek a bateriový box. Dále jsme z Merkuru udělali otočný mechanismus. Potom uchycení motorku a regulátoru rychlosti v boxu a také kolečka na otáčení ručičky. Dále jsme udělali ručičku z hliníkové tyčky, kterou jsme ohnuli a nasadili na ní kousek dřeva pro uchycení jehly a zatížení. Přidělání kartonové desky pod gramofonovou desku, ležící na otočném kolečku tak, aby správně držela, promazání koleček, také přidělaní amplionu tak, aby vydával hlasitější zvuk. Dále už jen úprava vizuální stránky jako barva a zalepení rohu krabice.

 

Gramofon XX

Elektromotorek na 220 V, řemínek, unášecí talíř desky, špendlík, kornout z tvrdého papíru, hlavní deska je z dřevotřísky, prkénko z lípy, smrkový kvádr s vyvrtanou dírou uprostřed, osmistěn s dírou od vrtačky (díra je vymazaná sádlem), jako upevňovací materiál jsme použili elektrikářské izolační pásky, gumičky, drcpásky a vruty do dřeva.

 

Gramofon XIX

Materiál: kartón, korkové špunty, špejle, papír, jehla, tavná pistole, ložiska, větvičky, temperové barvy, gramofonová deska. Schéma zapojení: na ložisko je přilepena špejle, na kterou jsou přidělaná tři kartonová kolečka – dvě větší a mezi nimi jedno menší, tento způsob jsme opakovali dvakrát s tím, že kartonová kolečka byla tentokrát o něco větší. Provázkem jsme tyto dvě konstrukce propojily. Na jednu špejli jsme připevnily korkový špunt, který sloužil jako klička. Na druhou špejli jsme připevnili další kartónové kolečko, které mělo stejnou velikost, jako gramofonová deska, abychom ji na toto kolečko mohly později položit.

 

 

Gramofon XVII

Gramofon je založen na principu kladkostroje. K jeho konstrukci jsme použily dvě ložiska, do kterých jsme upevnily silnější špejle. Na špejle jsme nasadily větší a menší kruhovou desku, obě tyto desky jsme spojily provázkem. Vznikla tak kladka, díky které se roztočí deska, která je nasazena na špejli s menší kartonovou deskou. Mechanismus je uzavřen v krabici. Na povrchu je vidět pouze špejle, se kterou se otáčí, deska a gramofonová trouba s jehlou, která snímá kmity z drážek desky, toto chvění přenáší na membránu. Membrána se rozkmitá a vydává zvuk. Materiál: karton, 2x ložiska, špejle, papír, jehla na navlékání korálků, brčko, provázek.