Loďky

Učitelka: Kateřina Lipertová

Vlastnoručně vyrobená lodička je skutečná fyzika v praxi. Ve videu uvidíte lodičky na různé pohony snadno vyrobitelné i malými dětmi. Plavby se zúčastnily lodičky na gumičkový, balónkový i hrnečkový pohon, lodička kolesová i lodička s vrtulí, plavidlo solární i větrníkové, lodička na parní pohon, loďka na dálkové ovládání, lodička na kostku ledu i loďka samopádlovací.

Loďky vznikly během Letního fyzikálního týdne na Církevním gymnáziu v Plzni a dopluly až do Lisabonu na festival Science on Stage 2019.
Výroba lodiček není nijak složitá, děti se při ní nenásilně seznámí s praktickým použitím mnoha fyzikálních zákonitostí (Newtonovy pohybové zákony, elektrický obvod, tření, těžiště a stabilita). 

A rozjet vlastnoručně vyrobenou lodičku je prostě čistá (fyzikální) radost!

 

Brouci

Učitelka: Kateřina Lipertová

Snad největší stálice našich školních fyzikálních výrob. Neznám dítě, které by brouci nebavily.  Občas někteří designeři z řad žáků pohrdnou třepotáním broučích křídel a vyrobí třeba sněžný skútr, rachtající plechovku, kartáč líné hospodyňky, nebo robota kreslícího nohama abstraktní obrazy. Vše na stejném principu. Stačí sestavit jednoduchý elektrický obvod  s motorkem a excentrickou zátěží.

 

Leonardův most

Učitelka: Kateřina Lipertová

Leonardo da Vinci navrhl mnoho konstrukčně zajímavých mostů. Samonosný most navrhl roku 1483 pro svého „zaměstnavatele“ milánského vévodu Ludoviga da Sforzu. K válečným účelům, jak jinak. Dá se totiž rychle postavit, rychle rozebrat, nejsou potřeba žádné hřebíky ani provazy.

Most je možné zařadit do výuky při povídání o silách, tření a stabilitě i jako nezávislou kratochvíli.   „Mostování“ si užívají na různých akcích školy všichni od kojenců po seniory.

Leonardův most je pro nás na plzeňském „církváči“ prostě srdcovka. Předloni jsem dostala jednu verzi tohoto samonosného mostu s nosností 10 lidí jako dárek k narozeninám od septimánů.

 

Hejblata

Učitelka: Kateřina Lipertová

Hejblaty jsem si nazvala hračky-stroječky, u nichž se otáčivý pohyb klikou mění na pohyb nahoru dolu, ze strany na stranu, nebo na otáčivý pohyb ve směru kolmém k původnímu otáčení. V angličtině se tyto hračky nazývají automaton (automata).

I nejjednodušší hejblata skýtají mnoho radosti. Již malé děti jsou s trochou dopomoci schopny hejble vyrobit.  Děti ve věku 11-13 let jsou už schopny celé hejble vyrobit samy. 

A tohle video už je skutečné retro! Někteří autoři hejblat jsou budoucí inženýři, jedna autorka se zanedlouho stane učitelkou fyziky a autorka toho závěrečného nejsložitějšího hejblete, matfyzačka, se možná už zítra stane maminkou:)