Svítící skleničky

Učitelka: Jitka Soukupová

Svítící skleničky

Na výrobu svítící skleničky potřebujeme: uzavíratelnou lahvičku nebo skleničku, organzu nebo kus záclony, 4 – 6 svítících tyčinek různých barev nebo jedné barvy (podle uvážení autora skleničky), nůžky, podložní misku nebo noviny na pokrytí před znečištěním stolu

Svítící tyčinky v teplé a studené vodě

Na experiment potřebujeme: 3 kádinky, horkou vodu, vodu o pokojové teplotě a vodu s ledem, svítící tyčinky

pro: 7. ročník, sekunda gymnázia (v rámci předvánočního týdne)
Více zde.

 

Barvy – skládání a pohlcování

Učitel: Filip Hložek

Zadání pro 6. ročník (sextu) gymnázia. Po probrání tématu barvy v optice si žáci měli naučené poznatky vyzkoušet na pokusech. Postupovali podle návodů na stránkách fyzikalnipokusy.cz (konkrétně http://fyzikalnipokusy.cz/1681/aditivni-miseni-barev a http://fyzikalnipokusy.cz/1902/mizejici-obrazek).

 

Projektor obrázků

Pomůcky:

několik krabic, špejle, nůžky, lupa v držáku, lihové fixy, průhledná fólie, baterka.

Postup:

Nejdříve vystřihneme z tvrdého papíru kolo o poloměru okolo 10 cm a uděláme 4 otvory. Do těchto otvorů přilepíme izolepou průhledné fólie, na které jsme nakreslili obrázky. Uprostřed kartonového kola propíchneme nůžkami dírku a vložíme do něj špejli, která bude sloužit jako osa otáčení kartonového kola. Kolo připevníme k větší krabici špejlí, aby jím šlo otáčet. Na krabici postavíme stínítko.

Abychom nemuseli být opatrní z hlediska požární bezpečnosti (pracovali bychom se svíčkou), použili jsme pro tento pokus baterku. 

V zatemněné místnosti prosvětlíme nakreslený obrázek a posouváním lupy zaostříme obraz.

Měli bychom si dát více práce s lupou a vyrobit pro ni pořádný kartonový stojan.

Vyzkoušejte projekci obrázkem, který není symetrický.