Zamrzlé bubliny

Rozhodla jsem se fyzikálně využít mrazivé únorové týdny a zadala jsem svým primánům a sekundánům dobrovolný domácí úkol s názvem Zamrzlé bubliny. Zadání k nahlédnutí zde.

Zamrzlou fyzikální krásu, která z našich pokusů povstala, jsme shromáždili v této galerii.

Mrazivé dny potřebné k uskutečnění bublinových pokusů odešly tak rychle, jak přišly. Kolegyně Ája, nadšena projektem, se rozhodla, že si zapůjčí od souseda řezníka chladící dodávku a bublinovou akci podnikne navzdory oteplujícímu se počasí. Zdeněk Hubáček pro změnu přenesl pokusy do “domácí laboratoře”, společně s Hubáčkem juniorem posbírali zbytky sněhu z okolí Uherského Hradiště a smíchali ho se solí. Jejich ledové bublinové krystaly můžete obdivovat zde.

 

Jak jsme balancovali

Ve fyzice online v sedmém ročníku jsme vyrobili a zkoumali akrobata (provazochodce). Stačily nám k tomu jednoduché pomůcky: špejle, korkové zátky, špendlík a zátěž. Zátěž měl každý akrobat jinou, podle toho, co kdo doma našel např. rajčata, kolíčky, modelína, …. Každý z nás si taky mohl zvolit stojan co dům dal. Jako stojany se objevily různé lahve, poháry, lžička v hrnku, … Někteří zkoušeli udržet akrobata i na špičce nosu. Akrobaty jsme nafotili a vložili do naší KORONAGALERIE

 

Modely krystalových kubických mřížek a bodových poruch

   

Ve středoškolské výuce na gymnáziu v rámci učiva struktura a vlastnosti pevných látek, byl zadán domácí úkol: modelujte pomocí nejrůznějších surovin strukturu krystalové kubické základní buňky a znázorněte bodové poruchy krystalové mřížky.
Z velkého počtu nápadů vybírám pro praktickou realizaci práci, která byla splněna pomocí jednoho balíčku cukrovinek Vexta. Bonbóny byly v případě základních krystalových kubických buněk propojeny špičatými bambusovými párátky. Zbylé cukrovinky pak vystačily na znázornění bodových poruch v krystalu: vakanci, intersticiální polohu a příměs. Po procvičení probíraného učiva je možné vyrobené modely pomocí párátek také zkonzumovat.